„They are among the most dazzling percussionists you might hear this side of Bali.”
(The Guardian, London)
Az Amadinda együttes 1984-ben alakult.Tagjai - Rácz Zoltán, Váczi Zoltán, Bojtos Károly és Holló Aurél - a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végezték tanulmányaikat. Az együttes megalakulásakor két fontos célkitűzést állított működésének középpontjába. Egyfelől az addig Magyarországon még előadatlan, ugyanakkor addigra már klasszikussá vált ütőhangszeres repertoár bemutatását, másfelől a magyar zeneszerzők ütőhangszeres műveinek hazai és külföldi megismertetését. Az Amadinda kezdettől fogva arra törekedett, hogy működésével új művek komponálására inspirálja a magyar és külföldi zeneszerzőket. Ennek a törekvésnek egyik első kiemelkedő eredménye volt, James Wood, angol zeneszerző Village Burial with Fire című, az Amadinda 1989-es angliai turnéjára komponált művének ősbemutatója a londoni Queen Elisabeth Hall-ban. John Cage Four4 című darabjának ősbemutatója 1992-ben, Tokyo-ban volt, a darabot Cage - aki a XX. század második felének emblematikus zeneszerzője volt – 1991-ben komponálta az Amadindának, ajánlása az együttes tagjainak szól.
A 90-es évek második felében három új, markáns célkitűzés jelent meg az együttes munkásságában: A tradicionális ütőhangszeres kultúrák kutatása, az együttes tagjainak zeneszerzői tevékenysége, valamint korábbi zenetörténeti korszakok darabjainak ütőhangszeres átiratban való megszólaltatása. Ennek eredményeképpen az Amadinda repertoárja négy földrész tradicionális zenéivel, Váczi Zoltán és Holló Aurél beFORe JOHN című kilenc darabot felölelő ciklusával, Ravel, Debussy, Muszorgszkij, Bartók Béla, George Gershwin és több más klasszikus zeneszerző darabjainak átirataival gazdagodott.
Ezek a törekvések egyedülálló repertoárt eredményeztek, melyet az Amadinda 4 kontinens 35 országában mutatott be nagy sikerrel Európa, Ázsia, Ausztrália, az USA és Mexikó legrangosabb koncerttermeiben, mint például a Philharmonie Berlin, a Wiener Konzerthaus, a Stockholm Konserthuset, a londoni Royal Albert Hall és a Queen Elisabeth Hall, az Arsenal (Metz) a National Concert Hall (Taipei), a City Hall (Hong Kong), a Eugene Goossens Hall (Sydney), a Meyerson Symphony Center (Dallas) és a Carnegie Hall (New York).
Az együttes pályafutásának kiemelkedő állomása volt Ligeti György darabjának franciaországi ősbemutatója. A Síppal, dobbal, nádihegedűvel című kompozíció 2000-ben készült az Arsenal Concert Hall (Metz) felkérésére, Weöres Sándor verseire, Károlyi Katalin és az Amadinda számára. A darab hanglemezfelvétele a Teldec kiadó gondozásában jelent meg 2002-ben.
A XX. század második felének egyik legismertebb és legnagyobb hatású zeneszerzőjének, Steve Reichnek a darabjai különösen fontos szerepet játszottak az Amadinda repertoárjában. A zeneszerzővel való közel húszéves kapcsolat eredményeként született meg a Mallet Quartet, melyet Steve Reich az Amadinda együttes fenállásának 25. évfordulójára komponált. A darab ősbemutatója Budapesten, Művészetek Palotájában volt, 2009 decemberében, a zeneszerző jelenlétében
Az Amadinda játéka több mint harminc lemezen hallható, amelyek közül talán a legkiemelkedőbb az a hat CD-ből álló sorozat, amelyen az együttes közel húsz évig dolgozott és amelyen John Cage összes ütőhangszerekre komponált műve hallható.
Pályafutása során az Amadinda számos díjat és kitüntetést kapott. A megalakulást követő évben, 1985-ben I. díjat nyertek a rotterdami Gaudeamus kortárs zenei versenyen, 1988-ban Liszt díjat, 1997-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, 2004-ben Kossuth díjat, 2006-ban a Pro Urbe Budapest díjat, 2008-ban pedig a Bartók-Pásztory díjat vehették át.
Az Amadinda együttes az elmúlt évtizedekben olyan elismert művészekkel dolgozhatott együtt, mint Kocsis Zoltán, Schiff András, Marton Éva, Kurtág György, Eötvös Péter, Keller András, Presser Gábor, a Theatre of Voices és Paul Hillier, az Eighth Blackbird, Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar, valamint a Nemzeti Filharmonikus Zenekar. A velük való együttműködés nagyban hozzájárult ahhoz, hogy mára az Amadindát, a világ egyik legeredetibb, legsokoldalúbb ütőhangszeres együtteseként tartja számon a nemzetközi szakmai közvélemény.
Minden jog fenntartva. © Amadinda, 2004-2018.